Jedna od prvih stvari koje je ova pedijatrica na medicinskom fakultetu naučila bila je činjenica da je medicina umetnost, a ne nauka. Isto je i s roditeljstvom, kaže.
„I roditeljstvo i medicina zahtevaju celoživotno učenje. Ja sam lekar već jedanaest godina, a roditelj svega pet, a svaki dan učim nešto novo iz oba područja”, kaže Tifani Oto Knajp, pedijatar i majka.
U nastavku teksta prenosimo ti 10 saveta koje smatra najvažnijima za vaspitanje dece.
1. Važno je biti prisutan u životu dece
Pametni telefoni, ajpedi, tableti, svuda su oko nas. Mogu poboljšati život, olakšavaju rad iz udobnosti vlastitog doma, ali takođe umanjuju kvalitet života jer se zvog njih teže da međusobno povezujemo.
Moramo da prekinemo „tehnološku vezu“. Da zaboravi na nju i da budemo prisutni u detetovom životu. Pokušajte.
2. Svako dete je drugačije
Vaše dete će prespavati celu noć. I ješće čvrstu hranu. I prohodaće. I prestaće da sisa palac. Razvoj dece je proces, a ne takmičenje. Zato, prihvatite to i ponašajte se u skladu s tim.
Pokušajte da ne upoređujte razvoj svog deteta s decom prijatelja ili čak s ostalom decom. Svako dete je jedinstveno i ima svoju putanju za fizički i psihički rast.
3. Ponekad je strpljenje najbolji lek
Bilo da se radi o infekciji uha, virozi ili učenju hoda – ponekad morate samo da pričekate. Možete da pronađete načine kako da se dete oseća ugodnije, ali ne postoji uvek lek koji može „popraviti“ ono što je slomljeno ili ubrzati ono što se čini sporo.
Ljudsko telo je neverovatna mašina, a deca su otporna. Ponekad na lekarsmom receptu treba da bude prepisano samo malo strpljenja.
4. Dobre navike počinju rano
Od dobrog sna i zdrave ishrane, manira i vaspi, Postavite temelje zdrave ishrane, sna i ponašanja što je pre moguće i nadograđujte ih vremenom.
Deca imitiranu ponašanje odraslih. Tretirajte supružnika s ljubaznošću i poštovanjem, a deca će prirodno naučiti da tako tretiraju svoje prijatelje, i vas, na isti način. Izrazite svoje zadovoljstvo i zahvalite se i vaša će deca taj vokabular naučiti na isti način kao što uče mama, tata, automobil, kuća i druge reči.
5. Uživajte u trenucima
Pogotovo malim. Ti trenuci su lepi i jedinstveni. Naravno da ste presretni kad čujete prvu reč ili kad vidite njegov prvi korak, ali često mali trenuci su ti koji najviše stežu srce kada ih se setite.
Neki od njih su možda kad čujete njegov smeh, a on ne vidi da ga gledate. Ili dok mu čitate knjigu, a on zaspi. Mali momenti boje život srećnim bojama. Nemojte ih uzeti zdravo za gotovo.
6. Budite fleksibilni, ali držite do kompromisa
Neka pravila moraju da budu biti crno-bela. Ne otvaraj vrata strancima, ne ulazi u tuđi auto, ne diraj vruću rernu.
Ali odredite granice. Napravite i siv prostor. Bilo da je to pola sata dužeg gledanja televizora ili kasnijeg odlaska na spavanje. Birajte bitke i budite spremni na kompromis.
7. Budite kreativni
Razmišljanje izvan okvira roditeljstva je neophodno. Postoje slučajevi kada je dobro planiranje, ali i razdoblja kada je važno improvizovati.
Napravite sami svoju porodičnu kulturu i svoja pravila. Uživajte u izmišljanju novih igara, novih priča i zanimacija s decom. Nikad nemojte da prestanete da stvarati svoje, nove stvari i budete kreativni!
8. Zatražite pomoć kad treba
Ako u blizini nemate porodicu koja bi vam mogla pomoći, pitajte prijatelje, komšije, kolege ili svog doktora. Odgajati dete nije lako, to niko ne radi sam i svima treba pomoć i podrška.
9. Pa šta ako i pogrešite
To je jedini način da naučite bilo šta, čak i roditeljstvo. Samo ih ne ponavljajte i ne utapajte se u krivici zbog bilo koje greške. Naučite nešto iz nje, a zatim krenite dalje i uraditw to bolje sledeći put. Zapamtite, deca su otporna, fizički i psihički.
10. Zabavite se i popijte kafu
Biti majka je najteža zabava koju ćete ikada imati. No i dalje je zabava. Samo popijte kafu.