logo transparend vojvodina uzivo

10 saveta kako da izaberete narednu knjigu za čitanje na najhaotičniji mogući način

Zamislite sledeće: krstarite društvenim mrežama posmatrajući sve te revnosne čitaoce koji objavljuju fotografije svojih predivnih svežnjeva knjiga, pedantno organizovanih lista narednih čitalačkih poduhvata i detaljnih planova šta žele sledeće da pročitaju. I pomislite: vau, tako ću i ja! Ali onda, ipak to ne učinite.

Na portalu izdavačke kuće Delfi navedeno je na koji način možete odabrati knjigu za čitanje i to na „haotičan način“.

Bonus za dodatni haos: nasumično izaberite broj od 1 do 10 i neka stavka pod tim brojem bude zadatak prema kom ćete izabrati narednu knjigu!

Polećemo!

1) Nikako ne čitajte opis na koricama. Umesto toga, odaberite knjigu samo na osnovu izgleda naslovnice i počnite sa čitanjem a da niste saznali ništa o toj knjizi, čak ni kom žanru pripada. Još bolje bi bilo ako ne pročitate ni naslov.

2) Uzmite posudu i u nju ubacite ceduljice sa knjigama koje želite da pročitate. To zvuči tako obično i dosadno. Ali odabir možete učiniti zanimljivijim i luđim tako što ćete zamoliti da drugi odluče koje knjige će završiti u ćasi. Uposlite prijatelje, članove porodice, kolege sa posla ili nasumične neznance u šetnji tako što ćete ih zamoliti da popune prazan listić papira sa nazivom knjige i ubace ga u posudu. Nemojte da virite! Na ovaj način ćete moći da odaberete – bukvalno – bilo koju knjigu na planeti.

3) Zamislite svoju omiljenu životinju. Potom pretražite knjige koje u naslovu sadrže njen naziv ili se nalazi na njenim koricama kao ilustracija. Hajde, oprobajte se, ukucajte pojam u našu pretragu!

4) Da li znate za one ljude koji prvo pročitaju poslednju stranicu knjige? Pokušajte i vi to! Vidite da li će vam privući pažnju. Da li vas kopka šta se zapravo desilo u knjizi? Ovaj metod je najčešći u odnosu na ostale, ali je sjajna polazna tačka.

5) Ovaj zadatak se sastoji iz nekoliko koraka, osim ukoliko niste zaluđenik, poput mene, pa već imate organizovan spisak knjiga koje posedujete na kom beležite da li ste pročitali neku od njih ili ne. Uzmite/sastavite tabelu i unesite brojeve za naslove koje niste pročitali (ili uključite i one koje ponovo želite da pročitate), pa potražite onlajn aplikaciju za nasumičan odabir broja koji će vam pokazati pod kojim rednim brojem se nalazi vaša naredna knjiga za čitanje. Ovu tabelu sačuvajte i za kasniju upotrebu!

6) Saznajte od smrtnog neprijatelja koja mu/joj je omiljena knjiga. Ili pitajte najboljeg prijatelja koja mu je najomraženija knjiga. Pročitajte jednu, ili obe, i prenesite im svoje utiske.

7. Ne volite da donosite presudu o važnim životnim odlukama? Poređajte ceduljice sa ispisanim naslovima knjiga, raštrkajte po podu i vidite kojoj će vaš ljubimac prvoj da priđe ili je njušne. Svi znamo da će mačke verovatno doneti najhaotičniju odluku, pa stoga savršeno odgovaraju temi ovih zadataka. Mogu da legnu na cedulju, pregaze je, pojedu ili pak potpuno napuste prostoriju. U tom slučaju – snađite se (ili pokušajte ponovo). Kakvog god ljubimca da imate, prilagodite odabir njihovom ponašanju.

8) Neka vaše dete, partner ili cimer odabere knjigu sa vaših polica bez ikakvog konteksta ili objašnjenja. Najbolje ćete proći ako nisu strastveni čitaoci ili nisu upoznati sa knjigama u vašem posedu.

9) Uđite na svoju muzičku plejlistu (gde god da je imate sačuvano) i pritisnite shuffle dugme. Koja god pesma da krene, odaberite knjigu za koju mislite da će lepo parirati muzici (ili vibracijama).

10) Uzmite igračku pištolj sa (vakuum) strelicama, nišanite i pucajte na police. To možete da radite sa mapom kada birate narednu destinaciju za putovanje.

Ako vam sve ovo deluje mlako, možete da probate i viši nivo haotičnog odabira knjige. Prodrmajte svoje police sa knjigama i koja knjiga prva spadne – to je vaše sledeće štivo. Samo pazite da vas ne zvekne u glavu! (Ali ipak nemojte da probate ovaj metod – to je samo šala!).

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.