Zašto toliko često dodirujemo lice?

Ruka na čelu, prsti preko usana, kažiprst na jagodicama, palac na bradi – toliko je načina na koje dodirnemo lice u toku jednog dana. A zašto to radimo? Psiholozi kažu – zbog stresa. Što je stres veći, pokreti su dinamični i živahniji.

U toku samo jednog dana, lice dodirnemo mnogo puta, a većina tih pokreta su nesvesni. Na licu ima mnogo nervnih završetka koji su lako dostupni. Ipak, način na koji dodirujemo lice psiholozima govori mnogo o tome šta nam je na umu i šta je mozgu potrebno, otkriva ekspert za neverbalnu komunikaciju i bivši FBI agent Džo Navaro.

Kada razmišljamo, imamo običaj da palcem i kažiprstom dodirnemo bradu, što doprinosi procesu razmišljanja i pomaže nam da se opustimo. Probajte da dodirnete bradu dok ste opušteni sa vrhom malog prsta i primetićete razliku. Mozak više voli dodir širih prstiju, posebno palca i kažiprsta kada razmišljamo o nečemu.

Kada doživimo iznenadni stres, mozak traži jaču reakciju, zbog čega će dodiri biti intenzivniji – od štipanja do grickanja usana.

I zato, kada sledeći put uhvatite sebe da udarate kažiprstom deo iznad usana dok pokušavate da zapamtite novi pin, znajte da na taj način mozgu dajete ono što mu je potrebno, ističe Navaro.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.