Novi Sad nije samo IT centar cele Srbije, već se polako pozicionira i na mapi sveta

NOVI SAD – Prema podacima od pre čak 6 godina, Novi Sad je postao prestonica IT sektora u Srbiji, jer je tada u ovom sektoru i u ovom gradu radilo njih gotovo 3.500, sa godišnjim prihodom većim od 100 miliona evra. Od tada do danas, veruje se da su se cifre promenile, jer je i gejming industrija jednostavno, postala jedna od najvećih.

– To je danas industrija veličine kao kada bi sklopio filmsku i muzičku industriju zajedno. Sada zamislite Holivud i muzičku industriju i onda je spojite u jednu – tolika je vrednost gejming industrije danas. Taj podatak možda ne dopire odmah do mozga, ali kada razmislite ko se sve kreće kroz te industrije, glumci, producenti i njihove zarade, pa na to dodate muzičke zvezde i njihovu aktivnost i sve to zajedno spojite, e to je sve gejming industrija danas, a Novi Sad se, možemo sada već slobodno reći, nalazi u centru toga – kaže Minja Kefer, voditelj e-sportova.

Foto: Minja Kefer, Blic

Nikola Grbandić je freelance gejm-developer u Novom Sadu. Sa baš tom željom od malena, a potom i obrazovanjem. Radi za holandsku firmu čije video-igre imaju milionske prodaje. Ali kaže da među studentima nema baš mnogo onih koji dele njegovu strast.

– Prema mom ličnom iskustvu danas, dosta mladih nažalost se zapravo ne interesuje za programiranje samih video-igara, jer recimo ako gledam po uzorku na mom fakultetu i smeru, vrlo je mali broj studenata koji su se opredelili za gejm development – kaže Nikola.

Foto: Nikola Grbandić, Blic

Ipak, dodatno, pandemija korona virusa, dovela je u ovaj svet još novih igrača. A tik pred pandemiju, nekoliko vodećih svetskih gejming kompanija, stiglo je u Novi Sad i definitivno ga utkalo na mapu svetskih gejming centara.

– “Fortnite”, znamo koliki je to bukvalno svetski fenomen. Oni su napravili igru u kojoj se plasira marketinški sadržaj u igri, gde svako želi na svetu da se u njoj nađe i smatraju se inovatorima marketinškog prostora u video-igri. I onda takva jedna inovativna firma, dođe u Novi Sad. I ne možeš da se ne zapitaš u čemu je stvar sa ovim gradom – objašnjava Minja Kefer.

Ali zašto su srpski, a pogotovu novosadski programeri, konstantno traženi među stranim kompanijama?

– Jedna od stvari koja čini saradnju lakom sa programerima iz Srbije, jeste ista radna etika kakvu imamo i mi ovde u Skandinaviji. To znači da su otvoreni za sugestije, imaju svoje mišljenje i ne libe se da preuzmu odgovornost. A kada se radi o velikim timovima, to je ono što je najznačajnije – kaže Torbjan Lingard Sorensen, vlasnik danske kompanije “Poluspice” koja sarađuje sa programerima iz Novog Sada.

“3Lateral“ članica kompanije “Epic Games”, jedne od vodećih tehnoloških kompanija iz oblasti interaktivne zabave, kupila je parcelu u centru Novog Sada za izgradnju novog radnog prostora za svoj tim u Srbiji na javnoj licitaciji koja je održana 9. juna 2020. godine. Zemljište površine 6.495 m2 plaćeno je 933.039.225 dinara.

Izgradnja razvojnog kampusa, u blizini Univerziteta u Radničkoj ulici u Novom Sadu za tri do četiri godine stvoriće na ovoj lokaciji svetski centar za razvoj umetnosti, računarskih nauka i najnaprednijih tehnologija za ceo svet.

– Simbolično, na istom mestu gde će nići jedna nova industrijska zona i gde se sprovodi svojevrsna reindustrijalizacija Novog Sada, početkom 20. veka je bilo sedište hemijske industrije grada.

Zatim je ta lokacija dugo decenija bila ogledalo propasti jednog industrijskog perioda u vidu sprovođenja neodgovorne politike i devastacije objekata. Danas smo na pragu toga da kroz ovu investiciju, odnosno budući IT centar, dobijemo jasne obrise industrije 21. veka koji karakterišu nove tehnologije, koje se i urbanistički i ambijentalno, uklapaju u ovaj deo grada.

Na nama koji smo donosioci odluka je da pružimo najbolje uslove i omogućimo realizaciju projekata koji garantuju sigurnu budućnost naših građana, a to radimo kako bismo našu omladinu zadržali u Srbiji – rekao je Miloš Vučević, gradonačelnik Novog Sada.

Tek krajem prošle godine saznalo se da je još 2020. godine Kijanu Rivs boravio u Novom Sadu u jednoj IT kompaniji kako bi bio urađen autentičan njegov lik za video-igru. Glumac je prošao neopaženo u ovom gradu, ali po svemu sudeći, u korporacijskim zgradama koje i dalje niču u Novom Sadu, tek će se stvarati gejming umetnost svetskog kvaliteta. Kao i novac koji prati sve to.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.