Vojvodina Uživo na Kosmetu: Jedino u Gračanici na ulicama vijore srpske zastave

KOSOVO I METOHIJA / GRAČANICA – Svoj boravak na Kosovu i Metohiji minulog vikenda završili smo u Gračanici, jedinom mestu duž čijih ulica smo videli srpske zastave na ulicama.

Gračanica je naselje koje se nalazi 8 kilometara jugoistočno od Prištine, na magistralnom putu za Gnjilane. Od 1999. godine ovo mesto je sedište srpske enklave koja broji više od 12.000 stanovnika od čega su 90% Srbi.

U njemu se nalazi jedan od najpoznatijih srpskih srednjovekovnih manastira Gračanica, zadužbina Svetog kralja Milutina.

Ovo je i jedno od retkih mesta gde Srbi uspevaju da dobiju odobrenje da se bave nekim privatnim poslom, poput Bobana Petrovića, mladića koji je pre nekoliko meseci uz zidine manastira Gračanica otvorio srednjovekovni tematski park “Ordo Draconis”. Na ovom mestu stanovnici Gračanice, kao i putnici namernici mogu da se okrepe u krčmi uz jelo i piće ili da se oprobaju u nekoj od srednjevekovnih veština i igara poput streličarstva, bacanja sekire ili bacanja koplja.

 

Srednjovekovni tematski park “Ordo Draconis” u Gračanici

 

Vlasnik srednjovekovnog tematskog parka Boban Petrović u ovome vidi šansu za razvoj turizma od čega će svi imati koristi.

„Pošto se turisti u Gračanici veoma malo zadržavaju, u manastiru svega sat i po do dva, moj plan je bio da kroz ovu turističku atrakciju napravimo nešto što će zadržati turiste da ostanu ovde, noće i imaju više obroka u Gračanici. To će s druge strane uticati na povećanje prihoda od turizma, a samim tim uticaće i na razvoj turizma i ekonomski razvoj Gračanice“, kaže Petrović.

Kako smo od njega čuli, puno im znači to što mogu da odu uz ličnu kartu do Srbije, da prisustvuju srednjevekovnim festivalima ili da se sretnu sa drugim ljudima izvan Kosova i Metohije.

S obzirom da nemaju srpske pasoše i ne mogu da ih dobiju, za Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji od životne je važnosti da i ubuduće mogu da se kreću i prelaze administrativne prelaze uz ličnu kartu.

A onda 8 kilometara od Gračanice je Priština u kojoj živi svega nekoliko Srba.

 

Spomenik kosovskim junacima u obliku srednjovekovne kule na Gazimestanu

Posetiti Kosovo i Metohiju, a ne videti Gazimestan je prosto nemoguće. Mesto legendarne Bitke na Kosovu 1389. godine, mesto sudara srpske i turske vojske, koje kroz vekove obeležava naše postojanje i našu istoriju sada tužno izgleda, jer se mnogi ovog mesta sete samo 28. juna.

Spomenik kosovskim junacima u obliku srednjovekovne kule podignut je 1953. po projektu Aleksandra Deroka. Godine 1999, po ulasku NATO trupa i uspostavljanju vlasti UMNIK-a, prostor je devastiran, a u memorijalnoj kuli načinjena su oštećenja na informativnim aplikacijama.

I ovaj memorijalni spomenički kompleks oivičen je visokom ogradom i čuvaju ga predstavnici Kosovske policije.

 

Gazimestan, detalj sa spomenika kosovskim junacima

 

Za kraj, mi bismo rekli da Srbi podnose veliku žrtvu na Kosovu i Metohiji, oni pak da samo čuvaju zavet dat našim precima da će sačuvati svetu srpsku zemlju i srpske svetinje za buduća pokolenja, kako bi znali odakle su potekli. U toj svetoj misiji potrebna im je naša pomoć i podrška. Kad god možete, obiđite Kosovo i Metohiju, razgovarajte s našim ljudima, obiđite srpske manastire. Tako će oni znati da sve što čine kako bi opstali na Kosovu i Metohiji nije uzalud.

Ako vam se pruži prilika obavezno posetite Kosovo i Metohiju, jer je to jedini način da istinski shvatite šta je taj kraj, kakvi ljudi tamo žive, šta je sloboda.

 

Manastir Gračanica, Kosovo i Metohija

 

Sutra će vas portal Vojvodina Uživo i naša novinarka Violeta Jovanov Peštanac upoznati sa stanjem nekoliko najznačajnijih manastira na Kosovu i Metohiji i sa čime se sve monasi i monahinje suočavaju u svojim nastojanjima da očuvaju naše najvrednije duhovne centre.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.