Šta detetu treba da kažete i kako da ga opremite da bi bilo bezbedno u saobraćaju

Obično se misli da su prvaci najugroženiji u saobraćaju, jer je njim sve novo, ali statistika pojazuje nešto drugo.

Iz Komiteta za bezbednost u saobraćaju kažu da statistika pokazuje da su u saobraćaju najugroženiji trećaci, petaci i šestaci. Šta roditelji treba da urade kako bi njihova deca bila bezbednija i vidljivija dok prelaze ulicu?

„Prvaci idu pod nadzorom starijih, drugaci tek kreću samostalno da se kreću i na oprezu su, a trećaci su opušteniji jer imaju rutinu koja često zna skupo da ih košta. Petaci i šestaci se više kreću kao pešaci, idu po gradu i parkovima i izloženiji su“, objašnjava Okanović.

Proći s detetom potencijalno opasne situacije
Na roditeljima je, ističe, da stave do znanja deci da nema opuštanja i da s njima prođu kroz najopasnije pojave na putu ka školi.

Treba da vide i kakvi su stavovi dece i da im kažu da loša ocena može da se popravi, ali da u saobraćaju nema popravnog ispita.

„Ne treba im pričati bajke da će ih auto malo ogrebati ako ih udari, ali ne treba biti ni brutalan“, rekao je Okanović.

Ne treba decu plašiti policajcima
Neki roditelji pričaju deci da se ne prelazi na crveno kako policajac ne bi napisao kaznu.

„Ne treba plašiti decu policajcem, da će ga kazniti ako pređe na crveno, jer se tako stvara stav da će ga neko kazniti zbog policajca, a ne da treba da poštuje pravila u saobraćaju“, rekao je Okanović.

Kako se ponašati na pešačkom prelazu
Napominje i da roditelji treba da nauče decu da pogledaju levo i desno pre nego što stupe na kolovoz, ali i da gledaju levo i desno sve dok ne stupe na drugu stranu, iako to nije obavezno po zakonu.

„Veliki je broj slučajeva gde su deca udarena na pešačkom prelazu, ne kada su stupala, nego kada su prešla polovinu pešačkog prelaza. Neretko se dešava da se automobil zaustavi da propusti dete, a u drugoj traci automobil produžava i udari dete. Nekada se i zaustave radi propuštanja, a drugo vozilo nepropisno zaobilazi i udara u dete koje ne očekuje da će se sa leve strane pojaviti vozilo“, ističe Okanović.

Navodi i da je često da dete pozove roditelje telefonom odmah kada se završe časovi i da s telefonom u ruci prelazi ulicu, zbog čega mu je smanjena pažnja. „Budite strpljivi, ne razgovarajte s detetom, sačekajte da se vrati kući“, rekao je Okanović.

Nemojte učiti dete da postoje izuzeci od pravila
Okanović ukazuje da onako kako se vi ponašate, da će se tako ponašati i vaše dete.

„Nemojte da ste u zabludi da možete vi da se ponašate nepropisno, a da će se dete propisano ponašati. Dete najviše uči od vas, pričaće mu učiteljica u školi, policajac na predavanju, ali vi usmeravate dete kako će se ponašati“, rekao je Okanović.

Upozorava da je mnogo loše učiti dete da postoje izuzeci, npr. staćemo na crveno, ali ako nema automobila, možemo i da pređemo.

Što je vaše dete uočljivije, to je bezbednije
Jako je važno koje je boje garderoba deteta njegov ranac i patike, jer što je dete uočljivije, to je bezbednije u saobraćaju.

Jako je važno da dete na sebi ima jarke boje, ili svetloodbojne elemente. Mogu se kupiti i navlake za kišu u jarkim bojama pomoću kojih će vaše dete biti uočljivo po mraku i kiši.

Putem interneta mogu se naručiti i samolepljive trake koje svetle u mraku, mogu se iseći i zalepitu npr. na patike, ili peglom aplicirati na majicu.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.