Srbobran: Anđeli Smajić dodeljeno „Lenkino pero“

lenkino pero-srbobran
SRBOBRAN – Dodelom nagrade i pohvala „Lenkino pero“, koje se u okviru manifestacije „Lenkin prsten“ dodeljuju mladim pesnicima na konkursu za najbolju ljubavnu pesmu u konkurenciji učenika, u nedelju je svečano okončan sedmodnevni kulturni program tokom kojeg Srbobran svake godine slavi ljubav, poeziju i priču o Lenki Dunđerskoj.

Žiri koji je Dragici Stojanović dodelio „Lenkin prsten“ za 2022. godinu, doneo je i odluku da ovogodišnja pobednica konkursa za najbolju ljubavnu pesmu u konkurenciji učenika, bude Anđela Smajić, učenica Gimnazije „Svetozar Miletić“, za pesmu „April“. Anđeli je pripala nagrada „Lenkino pero“, a istoimene pohvale za 2022. Godinu dodeljene su: Tamari Kasi, za pesmu „Moje telo je muzej“; Teodori Momčilović, za pesmu „Vatra“, i Biljani Jacić, za pesmu „Postoji li razlog?“. Pesme na konkurs poslala su 24 učenika.

„Pesme sam počela da pišem još u osnovnoj školi, a uz profesorku književnosti Slavicu Filipović u Gimnaziji sam se snažnije zainteresovala za poeziju i ona mi je pomogla da produbim pisanje. Najviše se bavim ljubavnom tematikom i ovo je drugi put da učestvujem na konkursu za ‘Lenkino pero’. Pobeda za koju sam čula na času srpskog jezika, veoma me je iznenadila, čudno mi je da čovek u 17. godini već pobedi na nekom konkursu“, rekla je pobednica Anđela Smajić, koja, inače planira da nastavim da se bavim poezijom i da upiše Filološki fakultet.

O mladim pesnicima i njihovom izboru da životne odgonetke i istine pokušaju da potraže u stihovima, govorio je Selimir Radulović, književnik, antologičar i upravnik Biblioteke Matice srpske.

„Ovi mladi pesnici uhvatili su se u koštac sa jednom velikom temom, sa temom ljubavi, u svetu koji se množi i raste brojem, ali ne lepotom i darom života, kao što je to savremeni svet gde nema ljubavi; oni su se baš uhvatili u koštac sa tom velikom temom. Sa razlogom je sveti Pavle govorio – ako nemaš ljubavi zvono si koje ječiš; ako imaš ljubavi imaš sve! Zbog toga je i značaj pesnika u savremenom svetu veliki. Obično se kaže – čemu pesnici u oskudna vremena, ovo je možda jedno od najoskudnijih vremena, ali savremeni pesnik je neophodan, on je opomena savremenom čoveku i svetu, on mu ukazuje da je kuću okrenuo naopako i da je treba vratiti u prirodni položaj, tu leži izuzetni značaj svakog pesnika danas i ovde“, rekao je Radulović,

Dejan Korceba, direktor Doma kulture Srbobran, istakao je da ova ustanova čini sve da promoviše poeziju i književnost uopšte, te da je i nagrada „Lenkino pero“ osmišljena u cilju promocije pesništva među mladim ljudima.

„Nadamo se da ćemo pružiti podstreka mladima da neguju poeziju, da joj se posvete čitajući i slušajući pesme i pesnike, tako će neki od njih početi i da i na taj način izražavaju svoje emocije. Potrebno je ponovo odnegovati duh romantizma koji je odlikovao kraj XIX veka kod nas, posebno u kontekstu međuljudskih odnosa i posvećenosti drugoj osobi, odnosom poštovanja i ljubavi. Cilj je nagradu proširiti na drugi prostor, razgovara se da li u nju uvesti samo opštine i gradove koji imaju vezu sa porodicom Dunđerski, ili ići i šire, i ta odluka još se razmatra. Svakako je da će od sledeće godine ‘Lenkino pero’ preći granice naše opštine Srbobran“, rekao je Korceba.

lenkino pero-srbobran
Foto: opština Srbobran

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.