Srbija ostvarila napredak u lecenju raka debelog creva

BEOGRAD – Povodom obeležavanja meseca marta koji je u celom svetu posvećen borbi protiv raka debelog creva, na Trgu republike u Beogradu svečano je otkrivena umetnička skulptura “Momenat” umetnika Nikole Pršendića, koja predstavlja sukob između zdravog organizma i stranog tela.

Kako se navodi, Udruženje medikalnih onkologa Srbije (UMOS) posvetilo je skulpturu borbi desetine hiljada pacijenata koji su se u protekloj deceniji borili sa ovom bolešću, a ujedno je obeležen napredak u lečenju koji je ostvaren ove godine u našoj zemlji.

Medikalni onkolog sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije dr Marija Ristić rekla je da je ove godine u Srbiji uvedena ciljana terapija u prvoj liniji lečenja raka debelog creva, što je Srbiju izjednačilo sa standardom lečenja u Evropi.

“Zahvaljujemo RFZO-u, ali i svima koji svakodnevno rade da se život i lečenje pacijenata neometano odvija, kolegama lekarima, medicinskim sestrama, članovima porodica pacijenata i strateljima čiji su rad i posvećenost često nedovoljno vidljivi u društvu”, rekla je Ristić, navodi se u saopštenju.

Dodala je da skulptura posvećena pacijentima, ali i podsećanju da stalan napredak u lečenju i svest o prevenciji uvek budu prioritet.

Umetnik i autor skulpture “Momenat” Nikola Pršendić kazao je da skulptura predstavlja prvi susret organizma, čistog i još uvek potpuno zdravog, sa rđom, koja predstavlja bolest.

“Ovo je početak jednog sukoba. Zdrav organizam protiv stranog tela ili ovde prikazane rđe. Materijali su namerno osetljivi, to je metal koji vremenom rđa. Rđu smo takođe zaštitili, da sporije napreduje, ali ce vremenom početi da napreduje”, rekao je Pršendić.

Onkolog Feđa Ðorđević sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije rekao je da je u našoj zemlji rak debelog creva drugi vodeći uzrok umiranja među malignitetima, a da svake godine oboli više od 4.500 ljudi.

“U Srbiji se rak debelog creva kasno otkriva i to je jedan od razloga zašto je mortalitet za 20 – 30% viši nego u razvijenim zemljama Evrope”, naveo je Ðorđević.

U okviru kampanje “4.000 života”, osim postavljanja skulpture, neke znamenosti Beograda, poput Avalskog tornja, biće obojene u plavo, koja je simbol borbe za pacijente koji se bore sa rakom debelog creva.

Preporuka je da svako ko ima više od 50 godina poseti svog lekara i prema potrebi uradi kontrolne testove, stoji u saopštenju.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.