Srbija neće stati

NOVI SAD – Poruka opozicije u Novom Sadu, na politički motivisanim skupovima ove nedelje,  je “Sve mora da stane”!

Srbija je pre samo sedam dana pretrpela najveću tragediju u svojoj istoriji, ubijene su nevine, nedužne osobe. Bol koju osećamo, saosećanje prema žrtvama, njihovim najbližima, okruženju, su univerzalni, ne dele se, ne prebrojavaju se i nikako, ali nikako se na njima ne profitira – naročito ne politički.

Parola koju osuđeni Borislav Novaković sa ponosom nosi u Novom Sadu, održavjući u ponedeljak i danas politički protest je “Sve mora da stane”. I verovatno za Boru mora da stane, jer je tokom njegovog upravljanja gradom, Novi Sad stao! Uništene su fabrike, radna mesta, prigradska naselja bila su bez kanalizacione mreže, stvorio je urbanistički haos građenjem naselja bez parkinga, plaćao milione evra iz gradske kase izvođačima radova koji nisu ni započeli gradnju , …

I zaista, iz Borinog ugla sve mora da stoji, jer ako Srbija nastavi ovako da napreduje, još više će se videti njegovi katastrofalni potezi dok je vladao Novim Sadom.

Srbija je u 2022. godini imala rekordan nivo stranih investicija, i ulaganje je dostiglo 4,4 milijarde evra.

Nivo direktnih stranih investicija je za 13,6 odsto veći u odnosu na ranije rekordnu 2021. godinu.

Tokom prošle godine Srbija je imala 2,7 milijardi evra izvoza IKT usluga, što je za 45 odsto više nego godinu dana ranije.

Informacione tehnologije su najbrže rastući sektor naše ekonomije.

Najviše tog izvoza ide u zemlje EU, gotovo 70 odsto, a najveće pojedinačno tržište Srbije su SAD.

Srbija je sa 42. mesta u svetu na kom je bila pre sedam godina u izvozu IKT usluha stigla u 2021. do 35. mesta.

Prema podacima NBS, najviše usluga Srbija je tokom prošle godine izvezla u Evropsku uniju, više od osam od ukupno 11 milijardi je otišlo tamo. Od EU zemalja, najveće tržište za naš sektor je Nemačka u koju je otišlo 1,1 milijardi evra ovih usluga.

U Srbiji ima oko 1,7 miliona penzionera.

Foto: Vojvodina uživo, izvor PIO fond

 

Penzije su poslednji put povećane u janauaru ove godine i to za 12,1 odsto. Prethodno povećanje bilo je u novembru prošle godine, oko 9 odsto, i sa dva povećanja, prosečna penzija je uvećana za oko 7.000 dinara. Praktično, nakon prvog uvećanja iznosila je 33.742 dinara, a nakon drugog u januaru – 37.825 dinara.

Povećavane su i plate. Trenutno prosečna neto plata u Srbiji, za februar mesec iznosi 81.359 dinara.

Foto: Vojvodina uživo, izvor RZS

 

BDP je u 2022 godini u odnosu na 2021. godinu porastao za 2,3%, dok je u odnosu na 2015. godinu realno uvećan za 25.4% po podacima RZC.

Foto: Vojvodina uživo, izvor RZS

Srbija takođe ima i istorijski najnižu stopu nezaposlenosti od 8,9 odsto.

I sve ovo Srbija je uspela dok više od godinu dana traje energetski generisana ekonomska kriza u svetu, i nakon lokdauna u 2020. godini, kada je kovid kriza zamrzla ekonomske aktivnosti ne samo naše države, već i svih država sveta.

I zato Srbija neće stati, jer njenim građanima treba sigurnost, stabilnost, prosperitet i saosećajnos.

Pročitajte još:  

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.