Spisak nepodobnih koje su još 2014. godine pratili i prisluškivali Hrkalovićka i Stefanović

BEOGRAD – Protiv Dijane i Nebojše bila je podneta krivična prijava za trgovinu uticajem i zloupotrebu službenog položaja.

Da je pre šest godina Tužilaštvo za organizovani kriminal radilo svoj posao i istražilo navode iz jedne krivične prijave, možda se mnogi strahoviti događaji, kao što su ubistva grupe Veljka Belivuka, nezakonita praćenja i prisluškivanja, nikada ne bi dogodili.

Decembra 2015. godine pomenutom tužilaštvu podneta je krivična prijava protiv tadašnjeg ministra policije Nebojše Stefanovića i Dijane Hrkalović, zamenice šefa Kabineta ministra, u vreme kada je izvršeno krivično delo zloupotrebe službenog položaja, kao i zbog trgovine uticajem.

Krivična prijava podneta je zbog ilegalnog praćenja kao i zbog uništavanja dokaza, a njen potpisnik je pripadnik MUP Srbije.

U krivičnoj prijavi bilo je navedeno da su u Odeljenju za poslove bezbednosti pri kabinetu ministra unutrašnjih poslova tokom 2014. „sprovodili mere opservacije i tajne pratnje novinarke Svetlane Vojinović bez otvorene operativne obrade i bez naredbe suda“, i to „u organizacionoj jedinici kojoj opservacija nije u opisu poslova“.

Podnosilac prijave, tadašnji pripadnik Odeljenja za poslove bezbednosti, izneo je sumnju da ovaj slučaj nije jedini, već da je tajno praćeno više od 100 ljudi, među kojima su i drugi novinari, visoki policijski funkcioneri, političari i javne ličnosti.

Kako je objasnio, u kancelariji u kojoj je radio na štampaču 4. decembra 2014. zatekao je odštampan dokument o praćenju pomenute novinarke, bez standardnih oznaka koje se koriste za tu vrstu dokumenata.

Mislio da će da ubiju novinarku kao Ćuruviju

Vojinovićeva je praćena od jutarnjih časova na jednoj lokaciji, pa do večernjih, na mestu gde se nalazila zgrada novina u kojima je tada radila.

-Štampač koji je odštampao pomenutu stranicu priključen je kao mrežni štampač na lokalnu mrežnu stanicu MUP-a. Pravo da štampaju na tom računaru imaju samo dva računara. Jedan je stacioniran naspram mog radnog mesta, a drugi je računar koji ja koristim. Neposredno pre štampanja pomenutog dokumenta u kancelariji M15 prisutni su bili Momčilo Stevanović i Srećko Lazić. Nakon svog završenog posla, Lazić napušta kancelariju pri čemu ga Stevanović pita da li je završio sa poslom kako bi on dalje koristio računar. Nakon Lazićevog odlaska, štampač se aktivirao i počeo da štampa.  Pogledavši dokument, uznemirio sam se i iznenadio. Shvatio sam o čemu se radi, koja grupa i po čijem naređenju sprovodi ove ilegalne i tajne aktivnosti…- naveo je, između ostalog, u kriivčnog prijavi inspektor MUP.

Kako je pojasnio, s obzirom da je još 2004. godine, kao radnik u UBPOK i kao član radne grupe bio angažovan na rasvetljavanju ubistva novinara Milana Pantića, kao i da je pomagao u rasvetljavanju ubistva novinara Slavka Ćuruvije, prva pomisao koju je imao bila je način na koji je stradao vlasnik “Dnevnog telegrafa”, kao i bojazan da ako se nešto desi novinarki Svetlani Vojinović niko neće moći da skloni bruku sa sektora u kome radi.

“Ovi nisu normalni”

Inspektor je naveo da je o ovome obavestio i pretpostavljenog, što je ovaj komentarisao rečima „Ovi nisu normalni“!

U prijavi dalje navodi da umesto da se kazne odgovorni za ilegalno praćenje, naređeno je da se unište svi dokazi o tome.

Tako su uništeni hard-diskovi sa svih kompjutera, ali i štampači na kojima su štampani dokumenti o praćenju, i to po navodnom naređenju Kancelarije saveta za nacionalnu bezbednost, što se ispostavilo kao neistina.

Inspektor zaključuje da je za uništavanje opreme odgovoran Nebojša Stefanović, kao i da je „sam plan ovih aktivnosti napravljen u kabinetu ministra u nedelju 14. decembra 2015. godine, kasno uveče”.

Stefanović je u medijima tada izjavio da su navodi krivične prijave čista laž, kao što danas, šest godina kasnije, isto govori za neke nove i mnogo ozbiljnije optužbe koje se protiv njega navode.

Dijana Hrkalović pre nekoliko dana uhapšena je zbog trgovine uticajem, odnosno da je uništila dokaze protiv Vlejka Belivuka i Marka Miljkovića kojima se sudilo za ubistvo karatiste Vlastimira Miloševića na Dorćolu.

Zbog uništavanja dokaza, ova dvojica su se 2019. godine našla na slobodi, posle čega su, prema optužnici Tužilaštva za organizovani kriminal, izvršili pet monstruoznih ubistava, dok se za još najmanje četiri vodi istraga u Srbiji i Crnoj Gori.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.