Senta: Mini-sajam obrazovanja za srednjoškolce Potisja

Senta-Sajam

SENTA – Mini-sajam obrazovanja za učenike trećeg i četvrtog razreda srednjih škola iz regiona severnog Potisja prvi put priređen je u Senćanskoj gimnaziji.

Predstavilo se 16 visokoškolskih ustanova iz Srbije, a štandove fakulteta i visokih škola iz Beograda, Novog Sada, Subotice, Sombora, Zrenjanina i Kikinde posetilo je gotovo hiljadu srednjoškolaca koji uče na srpskom i mađarskom u školama u Senti, Adi, Kanjiži, Novom Kneževcu i Čoki.

– Shvatili smo koliko nam je bitno da nam deca školuju i ostanu u Srbiji, pa nam je želja bila da učenici mogu direktno da kontaktiraju predstavnike fakulteta, među kojima je nastavno osoblje i studenti završnih godina, kako bi se iz prve upoznali sa uslovima upisa i studiranja. Za odlazak zbog toga u gradove gde su sedišta fakulteta iziskivalo bi mnogo više vremena i novca. Nadamo se da ćemo za narednu godinu i ubuduće još usavršavati organizaciju sajma – kaže direktorka Senćanske gimnazije Eva Ujhazi.

Evidentno je da srednjoškolci iz regiona severnog Potisja koji uče na mađarskom jeziku većinom na studije odlaze u Mađarsku, a oni iz odeljenja na srpskom školovanje nastavljaju u Srbiji, mada prema rečima Ujhazijeve i među njima ima onih koji odlaze u Mađarsku, Nemačku ili Englesku.
Voleli bismo da tu tendenciju nekako peokrenemo da nam deca ostaju ovde – kategorična je Eva Ujhazi.

Docent na predmetu inženjerske mehanike na Građevinskom fakultetu u Subotici Đerđ Varju smatra korisnim predstavljanje srednjoškolcima na ovakav način.

– Ima puno mladih zainteresovanih za naš fakultet i biće nam drago da se opredele za studije, jer koliko znam na evidenciji nacionalne službe za zapošljavanje nema nezaposlenih inženjera građevinarstva. Svi koji završe studije kod nas odmah se zapošljavaju. U slučaju kada ima dovoljan broj studenata, njih preko 20, imamo kadrova da se na prvoj godini sto posto nastava organizuje i na mađarskom jeziku – kaže Varju.

Podrška Nacionalnog saveta Mađara

– Cilj škola i Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine je da ubedimo što više učenika da biraju fakultete i više škole i studiraju ovde u Srbiji, da se posle studija ovde zapošljavaju, zasnivaju porodice i ostaju u Srbiji – kaže Aniko Jeras, predsednica Izvršnog odbora Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine.

Nacionalni savet Mađara ima razne programe i podršku studentima koji se opredele da nastave visokoškolsko obrazovanje u Srbiji u vidu stipendija, raznih programa pripremne nastave i kurseva srpskog jezika.

– Smatramo da učenici ne treba da se plaše nastavka školovanja na srpskom jeziku, jer imamo iskustva da se dobro snalaze i oni koji su u srednjim školama učili na mađarskom nastavnom jeziku. Na pojedinim fakultetima se deo predmeta može slušati i polagati na mađarskom jeziku – kaže Aniko Jeras.

Aleksandar Nikolić, koordinator u Senti za Visoku ekonomsku i Visoku medicinsku školu „Milutin Milanković” iz Beograda, kaže da konsultativni centar ovih škola u Senti dobro funkcioniše već desetak godina, gde se organizuju predavanja i praksa. Za medicinare se praksa i predavanja organizuju u Opštoj bolnici, a za Visoku ekonomsku školu u Osnovnoj školi „Jovan Popović” u Čoki, dok se ispiti polažu i diplomira u Beogradu.

Učenici trećeg razreda Senćanske gimnazije Una Borđoški i Momčilo Radonjić, takođe i maturantkinja Danica Ćurčić, prijatno su iznenađenih brojem fakulteta i visokih škola, takođe i zadovoljni onim što su saznali na sajmu.

– Konkretno sam bila zainteresovana za Ekonomski fakultet u Subotici, pa sam saznala sve što me je interesovalo. Jedno je kada nešto vidimo preko interneta, a drugo kada saznamo od studenata koji tamo studiraju i od predavača. Saznala sam šta je sve potrebno za pripremu prijemnog ispita, kakav je studentski život i kako gimnazijalci mogu da se snađu sa predmetima iz ekonomije, sa kojima se ne susrećemo – utisak je Une Borđoški.

Momčilo Radonjić kaže da se uglavnom interesovao za Fakultet tehničkih nauka i Fakultet fizičke kulture u Novom Sadu, a da je čuo dosta lepih utisaka o drugim fakultetima. Maturantkinja Danica Ćurčić se već odlučila za medicinu, ali napominje da joj je korisno bilo da se u razgovorima sa predstavnicima drugih fakulteta upozna, posebno na štandu Prirodno matematičkog fakulteta iz Novog Sada za odsek biohemije, kako teku studije i dobila pomoć u vezi prijave za pripremnu nastavu koja se nudi.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.