Ružić: Prosvetni sistem štiti učenike, ali i nastavnike

BEOGRAD – Ministar prosvete Branko Ružić saopštio je danas, povodom sve učestalijih slučajeva nasilja u školama, da je prosvetni sistem napravljen tako da štiti kako decu, tako i sve zaposlene u školama, ali je apelovao i da se u društvu zajedno radi na važnom cilju iskorenjivanja nasilja u školama.

U saopštenju ministra prosvete navodi se da je sistem osmišljen i unapređivan godinama unazad, kako bi u najboljoj mogućoj meri podržao dečiji razvoj, ali ga i zaštitio, ukoliko trpi bilo kakav vid nemara, zlostavljanja, nasilja.

“Istovremeno, sistem mora da štiti i nastavnike i zaposlene u njemu. Ta podrška osmišljena je i podržana od svih relevantnih resora Vlade Republike Srbije, ali i međunarodnih organizacija i predstavlja jasan sled koraka i mera koja se tiču kako prevencije, tako i adekvatne reakcije”, naveo je Ružić.

On navodi da su deca, od momenta kada ukorače u školsko dvorište, pod nadzorom sistema prosvete.

“Taj sistem, ma koliko da je oivičen raznim propisima, priručnicima, obukama, živi i funkcioniše zbog njegovih ljudi. Od čuvara i školskog policajca na ulazu, preko tetkica i saradnika, do nastavnika i direktora i svih zaposlenih u Ministarstvu prosvete. Verujem da nijedna od tih osoba nije poželela da radi u školi, a da nema ljubav prema toj profesiji i samoj deci”, ocenio je ministar.

Kada je sistem prosvete u pitanju, navodi se u saopštenju, postoje jasne instrukcije i jasni pravilnici postupanja, kao i jasna moguća podrška svakom licu u školi.

“Verujem da svi zaposleni, koji rade na podršci, daju svoj maksimum da istu i obezbede. U narednom periodu, proverićemo svaki od tih mehanizama do detalja, kako bismo se uverili da je ta podrška adekvatna i dovoljno efektna”, navodi se u saopštenju.

Ružić kaže da se o uzrocima neprimerenog ponašanja može razgovarati i diskutovati, ali da smatra da kao druga kuća škola ima i obavezu i mogućnost da se boljom koordinacijom još više udružimo da pomognemo detetu koje trpi ili vrši nasilje.

“Isto tako, ako je nastavniku ili zaposlenom potrebna naša veća zaštita, podrška, savet, da mi tu priliku ne smemo propustiti”, istakao je Ružić.

On je apelovao na sve da zajedno rade na važnom cilju iskorenjivanja nasilja u školama.

“Edukacijom i promocijom drugarstva, tolerancije i zajedništva ćemo postići daleko više nego tabloidizacijom nasilja. Adekvatnom primenom propisa i pravovremenom reakcijom, siguran sam, možemo smanjiti nasilje i uticati na promenu ponašanja”, poručio je Ružić.

Najnoviji slučaj nasilja u školama dogodio se 9. novembra u Tehničkoj školi u Trsteniku, kada su tri učenika izmakla stolicu profesorki koja je pala na pod, a oni su ceo slučaj snimali telefonom i smejali se.

Protiv to troje učenika pokrenut je vaspitno-disciplinski postupak.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.