Putniković: Država mora da balansira

SRBIJA – Urednica portala „Energija Balkana“ Jelica Putniković izjavila je Tanjugu da je cena nafte na londonskoj berzi u petak, pred njeno zatvaranje, pala sa 116 na 109 dolara za barel, pa bi ti trebalo da to utiče i na cenu na našim pumpama kada se bude pravila naredna računica koštanja derivata po novoj Uredbi Vlade.

Ona napominje da nije jasno kako se formira cena derivata po novom računu, ali pretpostavlja da će Ministarstvo trgovine uzimati u obzir berzanske cene nafte kada bude formiralo predlog cene za narednu nedelju.

Navela je da je Srbija uradila isto što su neke druge zemlje učinile ranije, a neke sada čine, jer su do sada očito svi tražili model koji će se najbolje pokazati u praksi.

„Država uvek mora da balansira da ne ugrozi prodavce, kupce i budžet, što je prilično teško raditi. Sada su svakako nezadovoljni vlasnici pumpi, jer im je ograničena marža na goriva koja se najviše prodaju kod nas. Sigurno je i da će oni kolji su kupovali skuplje gorivo sada da se odluče za jefitnije varijante evrodizela i benzina. Država se odrekla dela akcize, ali ne bi trebalo da bude u minusu, jer ako je gorivo jeftinije, više će da se proda“, smatra Putnikovićeva.

Ocenila je kako može da se dogodi da neki vlasnici malih pumpi zatvore radnje, jer se procenjuje da im se ne isplati da rade, što se dešavalo i u drugim ekonomijama.

Dodala je da se nama još nije dogodio „energetski turizam“, odnosno da stanovnici okolnih zemalja nagrnu na naše pumpe zbog jefinijeg goriva.

Pre svega je u BiH gorivo znatno ispod dva evra, jer najskuplji dizel košta 3,66 konvertibilnih maraka, odnosno iznad 200 dinara po litru, dok je na većini znatno ispod tog iznosa.

Putnikovićeva navodi da je Mađarska u dogovoru sa svojom naftnom kompanijom MOL zabranila točenje dizela u strane kamione nosivosti veće od 7,5 tona, jer su građani susednih zemalja napravili gužve na mađarskim pumpama.

Podseća da se sa istom pojavom ranije srela Poljska, u koju su masovno dolazili Nemci kada je cena litra u Nemačkoj prešla dva evra.

Ona kaže da kod nas nema gužvi na pumpama, jer su ljudi shvatili da goriva ima, kao što ga ima u čitavoj Evropi, jer osim Velike Britanije, niko nije uveo embargo na uvoz ruske nafte.

Putnikovićeva kaže da veće poremećaje na tržištu mogu izazvati najpre politička kretanja u svetu, poput ratnih dejstava u Ukrajini i nekih odluka kao što je ona zemalja EU o isključivanju fosilnih goriva iz energetkog miksa, koja je izazvala energetsku krizu.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.