Pametne, energetski efikasne, zgrade Novog Sada

NOVI SAD – Svetski dan energetske efikasnosti obeležava se danas, petog marta. U oblasti gradnje, energetska efikasnost zauzima značajno mesto, a Novi Sad je tokom poslednjih godina postao bogatiji za nekoliko pametnih zgrada koje ispunjavaju sve standarde u ovoj oblasti.
Pogledajte kako izgledaju pametne zgrade Novog Sada – IQ biznis centar i Panorama centar, posmatrane iz vazduha.

 

Za nekoliko nedelja pametna zgrada IQ biznis centra biće završena, a ona je jedna od najsavremenijih, energetski nezavisnih i efikasnih poslovnih zgrada u Novom Sadu, a u njoj će se nalaziti i prostorije trećeg razvojnog centra nemačke fabrike Kontinental.

Energetska efikasnost je pojam koji se odnosi na upotrebu tehnologije za čiji rad je potrebno manje energije.

Pametne zgrade su objekti kod kojih se u izgradnji koriste materijali i sistemi koji će doprineti što manjoj potrošnji energije i što jednostavnijem rukovanju svim sadržajima. Zgrada je pametna jer se prilagođava trenutnoj aktivnosti, raspoloženju, navikama i životnom stilu svakog korisnika, a pritom ostvaruje energetske uštede.

Foto: Pametne zgrade IQ biznis centar i Panorama centar, izvor: Vojvodina uživo

U Novom Sadu zgrada Rektorata, Naučno-tehnološkog centra, Instituta Biosens, Vega IT, i mnoge druge su građene u skladu sa energetskom efikasnošću.  Zgada IQ biznis centra je upravo jedna od tih pametnih zgrada. Ova zgrada je za sada jedina u Novom Sadu koja se energetskim sistemom oslanja na visokokvalitetne geotermalne sonde i nezavisna od gradskog grejanja. Takođe ima savršeni energetski balans, savremeno osvetljenje i najkvalitetniju zvučnu izolaciju na nivou cele zgrade, što budućim korisnicima prostora omogućava najveći konfor.

 

Foto: Zgrada Instituta Biosense, izvor: Gradske info

Energetski efikasne zgrade postale su izuezetno tražene poslednjih godina, jer su računi u njima minimalni, a svaka od tih zgrada ima i takozvani energetski pasoš koji je sertifikat o energetskim svojstvima zgrade – sadrži podatke o energetskom razredu zgrade, odnosno potrebnoj energiji za grejanje, o kvalitetu zgrade, kao i preporuke za unapređenje komfora i smanjenje potrošnje energije.

 

Foto: Zgrada Vega IT, jedna od energetski efikasnih i pametnih zgrada, izvor: Vojvodina uživo

Nove zgrade  koje se grade u Novom Sadu, kao što je IQ Biznis centar na uglu Rumenačke ulice i Bulevara kralja Petra i poslovno-stambeni kompleks nazvan Panorama centar imaju sve potrebne energetske dozvole i alternativne načine zagrevanja i hlađenja, koji budućim korisnicima prostora omogućavaju najviši konfor, kao i veoma niske račune.

 

Foto: NTC Park – pametna zgrada, Novi Sad, izvor: Tanjug/Jarolav Pap

Kompleks, ove dve zdrade, se sastoji od dva objekta. Ugaoni objekat IQ Biznis Centar je pretežno poslovni objekat visine 12 spratova (2Po+P+12). Ovaj zgrada, prostire se na ukupno 9.568 kvadrata na kojima će se nalaziti 8 stanova, 16 kancelarija kao i garaže u dve etaže za 40 vozila. Većina poslovnog prostora biće namenjeno izmajmljivanju, dok je manji deo namenjen prodaji.

Foto: Vojvodina uživo

Duž Bulevara Kralja Petra I nastavlja se niži stambeno-poslovni objekat Panorama Centar (2Po+P+7). Ova stambena zgrada od 4.800 kvadrata imaće 43 stambene jedinice, dok će stanari moći da parkiraju svoja vozila u dve podzemne etaže.

Obezbeđeno 14 miliona evra za unapređenje energetske efikasnosti u Vojvodini

Pokrajinska vlada i EBRD za Zapadni Balkan potpisali su ugovor o kreditu u vrednosti od 14 miliona evra kojim je predviđeno unapređenje energetske efikasnosti javnih zgrada u Vojvodini.

Paket, koji obuhvata 12 miliona evra kredita EBRD, kao i dva miliona evra bespovratnih sredstava EU, finansiraće rekonstrukciju i energetski efikasne mere u 80 javnih zgrada, uključujući škole, domove zdravlja, administrativne zgrade, kao i sportske i kulturne zgrade u 20 opština u Vojvodini.

Grad Novi Sad je u 2022. godini obezbedio 78 miliona dinara za unapređenje energetske efikasnosti i to za zamenu stolarije, ugradnju izolacije, instaliranje kotlova i peći na ekološki prihvatljive energente, kao i za ugradnju solarnih kolektora i solarnih panela.

Grad Novi Sad je za ove potrebe obezbedio 40 miliona dinara, dok je Ministarstvo rudarstva i energetike pružilo podršku sa dodatnih 38 miliona dinara.

U cilju uspešne realizacije projekata unapređenja energetske efikasnosti objekata javne namene Grad je opredelio sredstva u iznosu od 15 miliona dinara.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.