PLANDIŠTE – Opštini Plandište i ove godine odobrena su sredstva za pošumljavanje, na osnovu konkursa koji je raspisalo Ministarstvo zaštite životne sredine. Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovao je zamenik predsednika Opštine Plandište Ljubomir Rakić. Konkurs je raspisan za sufinansiranje projekta pošumljavanja degradiranih površina u cilju zaštite i očuvanja predeonog diverziteta.
Ukupna vrednost realizacije ovog projekta iznosi 2.886.423,00 dinara, od kojih je 2.107.522,00 dinara dobijeno po osnovu konkursa, dok je preostalih 778.901,00 dinara obezbeđeno iz budžeta lokalne samouprave.
„Na osnovu konkursa koju je raspisalo Ministarstvo za zaštitu životne sredine Opštinina Plandište je dobila sredstva za sufinansiranje projekta pošumljavanja u cilju zaštite i očuvanja biodiverziteta. Obzirom da Opština Plandište spada u područja sa najmanjim procentom šumovitosti u Vojvodini, sa svega 0,5% zasada pod šumom, realizacija ovog projekta biće od velike važnosti za povećanje procenta šuma na našoj teritoriji. U prethodne četri godine realizovali velike projekte i pošumili više od 20 ha degradiranih površina, gudura i nepristupačnog zemljišta. Na ovaj način aktivno radimo na povećanju površine pod zasadom šuma. Osnovni cilj projekta je pošumljavanje degradiranog i erozivnog zemljišta, stvaranje vetrozaštitnog pojasa i očuvanje predeonog diverziteta“, istakao je Ljubomir Rakić, zamenik predsednika Opštine Plandište.
„Ovakvi i slični projekti su od velikog značaja za čitavu Opštinu Plandište, jer želimo da u narednih 10 godina drastično povećamo zasade pod šumom, naročito na vetrozaštitnim pojasevima i zemljištu koje po svojim karakteristikama predstavlja pogodno tlo za pošumljavanje“, dodao je Rakić.
