Obeležena 103. godišnjica od ulaska srpske vojske u Suboticu

SUBOTICA – Polaganjem venaca na Spomenik palim junacima u oslobodilačkim ratovima od 1912. do 1918. godine, u Subotici je danas obeležena godišnjica od ulaska srpske vojske u taj grad, 13. novembra 1918. godine.

Srpska vojska je u Suboticu ušla istog dana kada je u Beogradu potpisana Vojna konvencija o primirju, na osnovu koje je kasnije regulisano pitanje vlasti u zauzetim krajevima. Svoje oslobodioce narod je dočekao na Železničkoj stanici, gde su danas takođe položeni venci, u znak sećanja na ovaj važan datum u istoriji Subotice.

„U večernjim časovima stigao je voz sa srpskom vojskom, i ni jedan jedini metak nije ispaljen. Bilo je jako puno ljudi na Železničkoj stanici, upravo na ovoj koja i danas egzistira. Tu su bili Bunjevci i Srbi, bila je velika gužva, i neobično velika radost. Bilo je puno cveća, bile su zastave. Po prvi put su razvijene zastave Srbije, dakle trobojke koje i danas razvijamo. To je bio jedan izuzetan događaj“, objašnjava Mile Tasić, predsednik UO SKC „Sveti Sava“, Subotica.

Nekoliko dana pre oslobođenja, u Subotici je formiran Srpsko-bunjevački narodni odbor. U Subotici je tada živeo značajan broj Bunjevaca, koji su kasnije na Velikoj narodnoj skupštini, 25. novembra, dali veliki doprinos prisajedinjenju ovih krajeva Kraljevini Srbiji. U Subotici se inače tri decenije, odnosno od 1991. godine, kada je obnovljena povelja o bratimljenju Srba i Bunjevaca, održava svečana akademija pod nazivom „Braća uvek – uvik zajedno“.

„U ona teška i mutna vremena, osetili smo potrebu da kao i nekada, ponovo iskažemo svoju saradnju, svoje bratstvo, naše jedinstvo“, ističe Miroslav Vojnić Hajduk iz Bunjevačkog kulturnog centra Subotica.

Foto: RTV

Na akademiji je gradonačelnik Subotice Stevan Bakić najavio otkrivanje spomenika kralju Petru Prvom Karađorđeviću. Kako je istakao, Subotica na ovaj način sledi viziju predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji je, kako je rekao, otpočeo obnovu srpske državotvorne svesti i nacionalnog dostojanstva.

„Posebna je čast i privilegija, za sve nas koji smo u tome učestvovali, da ostvarimo želju starih Subotičana, koji su 1920. godine doneli odluku u Skupštini grada o podizanju spomenika poslednjem srpskom kralju, baš u blizini Železničke stanice, na koju su vozom pristigli i bez ispaljenog metka u grad ušli junaci Solunskog fronta“, rekao je Bakić.

U slavu 13. novembra 1918. godine, u Subotici je proteklih dana održano niz manifestacija, između ostalog je otvorena i izložba portreta znamenitih ličnosti iz doba prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji.

Tagovi:

Pročitajte još: