Pet Teslinih predviđanja koja su postala stvarnost

Nikola Tesla, srpski pronalazač, inženjer i vizionar, ostavio je neizbrisiv trag u istoriji nauke. Iako ga istorija ponekad tretira kao „onog koji je skoro promenio svet“, mnoga njegova predviđanja su se zapravo ostvarila.

U tekstu „Električni snovi Nikole Tesle“, otkrivamo pet zapanjujućih predviđanja koja su, iako ispred svog vremena, danas deo naše svakodnevice.

1. Bežični internet (Wi-Fi)

Tesla je još krajem 19. i početkom 20. veka govorio o mogućnosti prenosa informacija bez žica. Njegova ideja nije bila samo slanje Morseovih kodova, već i prenos telefonskih signala, muzike, pa čak i videa – širom sveta, bez kablova.

Iako nije doživeo ostvarenje ove vizije, ideja se obistinila početkom 1990-ih sa pojavom interneta i bežične mreže – onoga što danas poznajemo kao Wi-Fi.

Foto: Freepik

2. Pametni telefoni

U intervjuu za magazin Collier’s iz 1926. godine, Tesla je predvideo uređaje „veličine džepa“ pomoću kojih ćemo moći da gledamo i slušamo događaje u realnom vremenu.

Ono što je Tesla tada nazvao „vest-pocket tehnologijom“, mi danas zovemo pametni telefoni. Skoro 100 godina kasnije, vizija je postala stvarnost – uz kamere, aplikacije i globalnu povezanost na dlanu.

3. Emancipacija žena

U istom intervjuu, pod naslovom „Kada žena bude šef“, Tesla je predvideo da će žene, zahvaljujući tehnologiji, imati pristup obrazovanju, zapošljavanju i postati ravnopravne – čak i dominantne u društvu.

Iako je teško direktno povezati tehnologiju sa društvenim promenama, jasno je da su žene danas lideri u tehnološkim kompanijama poput Meta i Yahoo, kao i nosioci globalnih inicijativa poput #MeToo pokreta.

4. Dronovi

Još 1898. godine, Tesla je predstavio bežično upravljani brod, tada poznat kao „teleautomat“, što mnogi danas smatraju pretečom modernih dronova.

Iako su tada ljudi mislili da brodom upravlja mali majmun, Tesla je koristio bežične signale, logičke kola i robotiku da ga kontroliše na daljinu. Danas su dronovi deo svakodnevne tehnologije – u vojsci, dostavi, pa čak i u snimanju venčanja.

5. Bežični prenos električne energije

Teslina najveća strast bila je – struja. Verovao je da bi besplatan pristup energiji rešio globalno siromaštvo. Njegov ambiciozni projekat „Vordenklif toranj“ u Njujorku trebalo je da prenosi električnu energiju bežično – čak preko Atlantika.

Investitori poput JP Morgana su odustali kada su saznali da Tesla želi da energiju ponudi besplatno. Projekat je propao, a toranj srušen 1902. godine. Ipak, ideja o bežičnoj energiji ponovo se razmatra u 21. veku – kroz tehnologije kao što su bežično punjenje uređaja i solarne mreže.

Nikola Tesla nije bio samo genije svog vremena, već i prorok modernog doba. Njegove ideje o internetu, pametnim telefonima, dronovima i ravnopravnosti žena pokazuju da je gledao mnogo dalje od granica tadašnje nauke.

Danas, više nego ikad, osećamo uticaj njegovih ideja – ne samo u tehnologiji, već i u načinu na koji živimo i povezujemo se.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: