„Nebeske heroine sveta“ u Gradskoj biblioteci Vršca

VRŠAC – Gradska biblioteka Vršca, u četvrtak 27. januara, od 18 časova, organizuje promociju publikacije „Nebeske heroine sveta“.

Reč je o najnovijoj knjigzi prof. dr Radmile Tonković, o ženama-letačima, koja je već proglašena unikatnom svetskom enciklopedijom u Međunarodnoj vazduhoplovnoj federaciji (Federation Aeronautique Internationale) u Ženevi. Takođe, uvrštena je u Fond Kongresne biblioteke u Vašingtonu (Library Congress of Washington) i promovisana na 61 promociji u 13 država sveta.

Radmila Tonković je jedna od najobrazovanijih Srpkinja – naučnik, akademik, filolog, filosof, profesor, prevodilac, pisac, novinar i avijatičar. Visoko obrazovana na našem Univerzitetu na Filološkom i Filozofskom fakultetu, školovala se i na univerzitetima u Manhajmu, Hajdelbergu, Londonu i na čuvenom Univerzitetu “Lomonosov” u Moskvi, a studije završava sa “Zlatnom značkom” kao najbolji student fakulteta.

Ona je i prva žena – vazduhoplovni novinar i prva žena-vazduhoplovni urednik na Balkanu, a kao spisatelj, novinar, publicista i prevodilac piše i objavljuje u mnogim časopisima u zemlji i inostranstvu i član je “Udruženja novinara Srbije” i “Međunarodnog Udruženja slovenskih novinara” i dobitnik je Diplome i Zlatne medalje Saveza novinara Rusije.

U više naših i svetskih udruženja, asocijacija i klubova prva je i jedina žena počasni član, kao Udruženja pilota „Kurjaci sa Ušća“, Udruženja žena-letača Srbije, čiji je prvi portparol i počasni član, a prva je Srpkinja počasni član Kluba žena letačkih specijalnosti Rusije – “Aviatrissa”.

Član je ženskog dobrotvornog, patriotskog, kulturnog i prosvetnog društva “Kolo Srpskih Sestara”, kao i “Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912-1920. godine”.

Svetsko udruženje jorgovana „Lilac“ iz Ročestera je novu sortu jorgovana posvetilo prof. Tonković i nazvalo ga Radmila, jer je istorijski dokazala, da je prapostojbina ove biljke Srbija iz 13. veka, kada je srpski kralj Uroš I Nemanjić svojoj nevesti Jeleni Anžujskoj poklonio Dolinu jorgovana.

Biografija prof. Tonković je prepuna uspeha i skoro je nemoguće nabrojati nagrade, priznanja, plakete, diplome i sertifikate za njene mnogobrojne i velike zasluge u oblasti istorije i vazduhoplovstva, a najznačajnija su – prva je i jedina žena sa naših prostora nosilac Počasnog Zlatnog letačkog znaka pilota RV i PVO Vojske Srbije i prva i jedina žena dobitnik Počasnog Paradnog oficirskog vazduhoplovnog bodeža.

Dvostruki je laureat međunarodne “Invent-diplome” i “Srebrne medalje-Nikola Tesla” od Udruženja naučnika, pronalazača i inovatora, čiji je takođe počasni član.

Potpredsednik je organizacije “Trust mozgova Srbije” i njena biografija je ušla u ediciju “66 znamenitih Srba”, a publikovana je i u knjizi “Najuspešniji pronalazači u Srbiji 2008. godine”.

Komandant Predsedničkog Kremaljskog puka Rusije je nagrađuje specijalnom “Počasnom gramatom”, dobitnik je Počasnog pilotskog znaka civilne avijacije Ruske federacije, imenovana je za počasnog člana Vojno-naučnog kulturnog centra Oružanih snaga Ruske Federacije, dobitnik je ordena 65 godina pobede nad fašizmom i član je žirija Međunarodne Olimpijade iz istorije avijacije.

Prof. Tonković je dobitnik medalje za vernost avijaciji, medalje u slavu avijacije, te medalje JUrij Gagarin 50 godina kosmonautike .

Prezidijum Ruske Federacije je nagrađuje Ordenom „Sila Rusije – 100 godina ratnog vazduhoplovstva“ za dugogodišnje zasluge u avijaciji, a povodom 100-godišnjeg jubileja RV Argentine dobitnik je počasne plakete RV Argentine, kao i ordena internacionalnih brigada Španije „No pasaran! 1936-1939“.

Prof. Tonković je stručni i naučni prevodilac, redaktor i lektor u časopisima “Scientific Technical Review” i “Naučnotehničke informacije”, a uspešno je 20 godina radila na najsofisticiranijoj tehnici, tehnologiji i dokumentaciji u našoj vojnoj avijaciji i bavi se istorijom civilnog, sportskog, saobraćajnog i vojnog vazduhoplovstva, o čemu je objavila preko 1000 članaka i priloge u 12 knjiga, a autor je više istorijskih naučnih radova i član je i Ženskog naučnog udruženja Liceum u Parizu.

Ruska državna Duma je prof. Tonković nagradila jubilarnom Medaljom „Lomonosov – 300 godina“ za razvoj nauke, kulture i istorije i medaljom za razvoj i učvršćenje prijateljstva, kulturnih i istorijskih veza naroda Rusije i Srbije, kao i dve medalje mir i prijateljstvo Rusije i Srbije i za zasluge u kulturi i umetnosti, te počasnog znaka za prijateljstvo i saradnju

Internacionalna vazduhoplovna federacija (FAI) je odlikovala prof. Tonković najvišom međunarodnom nagradom Diplomom „Paul Tissandier“ (№ 6231) za životno delo u oblasti avijacije.

Za 2016. godinu prof. Tonković je proglašena za damu godine, a za 2017. godinu za damu godine regiona među najuspešnijim damama regiona, a 2018. godine je ponela titulu jaka žena kao prva u regionu.

U 2018. godini prof. Tonković je nagrađena Poveljom „Kapetan Miša Anastasijević“, zatim Zlatnom plaketom Vazduhoplovnog saveza Srbije, a u Moskvi je njena biografija uvrštena u Enciklopediju najznačajnijih i najuspešnijih diplomaca svih ruskih univerziteta.

Prof. Tonković je dva puta nominovana za Nagradu Grada Beograda i za prestižnu rusku državnu nagradu medalja „Puškin“, koju odobrava i uručuje lično predsednik Ruske Federacije.

Prof. Tonković živi i radi u Beogradu i Moskvi.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.