Nagrada Preduzetnik godine biće dodeljena 24. februara

BEOGRAD – Revizorsko-konsultantska kompanija Ernst & Young (EY) najavila je danas da će u četvrtak, 24. februara, biti održano gala veče na kojoj će biti dodeljeno priznanje EY Preduzetnik godine, a pobednik će u junu predstavljati Srbiju na takmičenju za najboljeg svetskog preduzetnika u Monte Karlu, u društvu 60 najuspešnijih preduzetnika iz celog sveta.

Kompanija EY to priznanje u Srbiji dodeljuje po deseti put, a u desetoj godini programa za izbor EY Preduzetnika godine prijavilo se 34 kandidata iz 28 kompanija, koji posluju u šesnaest industrija u devet gradova Srbije.

Te kompanije zapošljavaju više od 2.000 ljudi, a samo u prethodnoj godini ostvarili su poslovni prihod od ukupno 122 miliona evra.

Na današnjoj konferenciji, pored najave gala večeri, objavljeni su i rezultati šestog EY Preduzetnickog barometra, a rukovodilac Programa EY Preduzetnik godine Mila Bjelaković kaže da je ovogodišnja grupa kandidata za dodelu priznanja najbolja do sada i po broju kandidata i po prihodima koje ostvaruju.

Prema njenim rečima, to je pokazatelj da preduzetništvo u Srbiji jača, naročito žensko preduzetništvo, s obzirom da su od 28 kandidata 10 žene.

Svi kandidati zajedno ostvarili su ukupan prihod od 122 miliona evra prošle godine, što je, kaže Bjelaković, rast za 18 odsto u odnosu na kandidate iz prošle godine.

Bjelaković kaže da je najveći problem naših preduzetika što imaju kratak vek poslovanja, u odnosu na globalne preduzetnike, i dodala da „jedva prežive“ prelazak sa prve na drugu generaciju, a da se o trećoj čak i ne govori.

Ističe da su se preduzetnici u poslednje dve godine trajanja koronavirusa dobro izborili sa tom krizom, iako je 70 odsto njih imalo problema sa nabavkom sirovina.

Međutim, dodaje, ni pandemija ih ne sprečava da nastave ulaganje u razvoj poslovanja i dodala da podaci iz barometra pokazuju da to želi da učini više od 70 odsto preduzetnika.

Bjelaković kaže da preduzetnici uglavnom za rast poslovanja uglavnom koriste sopstvene izvore finansiranja i dodala da je u tom segmentu potrebna podrška države i većih institucija.

Navodi da su tokom pandemije gotovo svi preduzetici koji su bili anketirani u okviru njihovog barometra kazali da su koristili mere vlade i da im je to olakšalo poslovanje.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Milan Ljušić na današnjoj konferenciji istakao je da je krajem januara ove godine Ministarstvo raspisalo konkurs za tri najznačajnije uredbe – program za razvojne projekte, program za žene preduzetnice i mlade preduzetnike, kao i tradicionalni program finansiranja početnika u biznisu.

„Prošle godine smo izdvojili 2,5 milijarde dinara bespovratnih sredstava, toliko će iznositi i ove, i mi ovim uredbama definišemo bespovratna sredstva koja dajemo zajedno sa kreditima kroz naše agencije“, rekao je Ljušić.

Najavio je da će od aprila biti otvoren konkurs za finansiranje malih i srednjih preduzeća za nabavku opreme, dodajući da je za njega odvojeno dve milijarde dinara.

Takođe, dodao je da su malim i srednjim preduzećima besplatno dostupne i savetodavne usluge i stručna pomoć na temu finansijskog i poreskog konsaltinga, a sve u cilju dodatnog razvoja sektora malih i srednjih preduzeća.

Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije Mihailo Vesović istakao je da odnos države prema privredni nikada nije bio bolji nego u vreme pandemije, što je, kako kaže, rezultiralo time da kriza u našoj zemlji bude ublažena.

„Iako mi mislimo da smo izašli iz krize, globalna ekonomija nije, jer ne smemo da zaboravimo da situacija sa koronom nije završena, da imamo energetsku krizu, visoke logističke troškove, inflatorni pritisak…“, naveo je Vesović i dodao da takvo stanje ne odgovara kompanijama.

Istakao je da je veoma važno da velike kompanije i ozbiljne institucije stoje iza malih i srednjih preduzeća i da su jedni drugima najbolja podrška.

Predsednik Izvršnog odbora i generalni direktor Generali Osiguranja Srbija Dragan Filipović istakao je da su velika, mala i srednja preduzeća deo jednog eko sistema u kojem svako može i mora da nađe svoje mesto i da doprinos ukupnom ekonomskom razvoju jedne zemlje.

„Jake su samo one ekonomije u kojima se prepliću i međusobno podržavaju zajednički interesi velikih, malih i srednjih preduzeća“, rekao je Filipović.

Ističe da u našem društvu ne postoji razvijena svest o osiguranju, i kada je reč o fizičkim licima i o kompanijama, dodajući da je osiguranje investicija, a ne trošak.

Naime, desetu godinu po redu, kompanija EY posvećena je tome da kroz taj globalni program promoviše i podrži najuspešnije domaće preduzetnike koji stoje ispred svojih brzorastućih, uspešnih kompanija, a sve to sa ciljem da promoviše preduzetnički duh i inicijativu i oda priznanje ljudima koji su postigli uspeh svojom upornošću, vizijom i inovativnošću.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.