Na kojoj ruci se nosi verenički prsten, a na kojoj burma?

Kada dođe taj čuveni dan, najvažniji u životu svake žene, kada ona čuje čuveno pitanje “da li želiš da se udaš za mene?”. U tom trenutku, prepunom emocija, može se desiti da neka od nas, na trenutak zaboravi na koju ruku ide prsten.

Simbol vereničkog prstena svuda u svetu je isti – on simboliše večnu ljubav između partnera. Iako moda sada diktira drugačije, pa prstenje možemo uočiti i kod muškaraca, u prošlosti su isključivo žene nosile prstenje.

Postoji jedno drevno verovanje koje kaže da na čovekovom levom ramenu stoji đavo, a na desnom anđeo – upravo zbog toga se uvek loše stvari vezuju za levo, a one lepe za desno. Pa tako je i sa rukama, leva ruka je uvek na “lošem glasu”, dok desna ruka uvek predstavlja nešto pozitivno.

Običaji nošenja vereničkog prstena

Foto: Unsplash/Katelyn MacMillan

Običaj koji datira iz drevnog Egipta govori da bi burmu ili verenički prsten trebalo nositi na domalom prstu, razlog ovoga pravila jeste ljubavna vena (vena Amoris) koja vodi direktno iz srca do četvrtog prsta. Time se i dalje ne pruža odgovor na pitanje na kojoj ruci se nosi verenički prsten, na levoj ili desnoj.

Kod nas se verenički prsten obično stavlja na domali prst desne ruke da čuva mesto venčanom prstenu, pa se nakon venčanja premešta na domali prst leve ruke.

Kako se nosi vereničko prstenje u svetu?

Rusija, Nemačka, Indija i države severne i istočne Evrope nose verenički prsten na desnoj ruci. U Sjedinjenim Državama, Kanadi i drugim državama koje se ubrajaju u države Zapada kao što su Francuska, Italija, Slovenija i Velika Britanija vereničko prstenje nosi se na levoj ruci.

Da li ste znali da se u nekim kulturama vereničko prstenje nosi kombinovano? U Brazilu se vereničko prstenje nosi na desnoj ruci, međutim, nakon stupanja u brak, burma ide na desnu ruku dok se verenički prsten se potom stavlja na levu ruku. U Holandiji je situacija obrnuta, pa se vereničko prstenje nosi na levoj ruci, a burme na desnoj.

Na kojoj ruci se nosi burma?

Foto: Unsplash/Beatriz Pérez Moya

Postoje kulturološke i religiozne razlike kada je u pitanju burma. Pa tako pojedine zemlje praktikuju nošenje burme na domalom prstu leve ruke, dok se kod nas i još u nekim pravoslavnim zemljama nosi na desnoj.

Veruje se da narodi koji nose burmu i verenički prsten na levoj ruci, to rade kako bi im prsten bio bliže srcu.

Bilo kako bilo, simbolika prstenja nosi najveći značaj, pa tako neki od nas mogu slediti običaje i nositi ih “po pravilu”, dok sa druge strane možemo na ovo gledati kao ličnu stvar i odabir.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.