Mihajlović: Lokalne samouprave da ne povećavaju cenu grejanja

BEOGRAD – Ministarka energetike i rudarstva Zorana Mihajlović izjavila je danas da je njeno ministarstvo dalo preporuku lokalnim samoupravama da ne povećavaju cenu grejanja.

Govoreći o eventualnom poskupljenju grejanja, ministarka je rekla da je preporuka Ministarstva lokalnim samoupravama, koje određuju cenu grejanja, da je ne povećavaju.

„Preporuka je da ne dižu cene u jedinicama lokalne samouprave, nego da ovu krizu preguramo zajedno. Država i Ministarstvo su se potrudile da svima obezbede dovoljne količine svih energenata. Teško da su lokalne samouprave to same uradile. Ako smo svi zajedno u ovome što se tiče nabavke, moramo biti svi zajedno i kada je u pitanju cena“, poručila je Mihajlovićeva gostujucnhi na TV Prva.

Kaže da smo spremni, koliko država to može da bude, kada je u pitanju gas.

„Imamo napunjen Banatski dvor, imamo pola milijardi kubnih metara gasa u Mađarskoj i imamo Balkanski tok gde od 1. oktobra možemo da dobijemo šest miliona kubnih metara, čak do osam“, rekla je Mihajlovićeva.

Međutim, kako je kazala, ako se negde nešto desi, dođe do fizičke nemogucnosti da gas dođe do nas, a može da bude sabotaža, kvar ili eksplozija, tog trenutka Srbija neće imati dovoljno gasa i tada će se aktivirati krizni planovi.

„Ako se nešto desi na Turskom toku, a samim tim na Balkanskom toku, onda naše toplane i privreda moraju da pređu na mazut i mi smo se time kao država bavili. Obezbedili smo dovoljne količine mazuta, dopunićemo iz robnih rezervi, naše toplane imaju mazut, čak i one koje koriste gas. Privreda je takođe spremna da pređe na mazut“, rekla je Mihajlovićeva.

Što se tiče proširenja Banatskog dvora, ona je istakla da se o tome pita NIS, jer kada je 2008. prodat NIS Gaspromu, prodato je i pravo na eksploataciju nafte i gasa na celoj teritoriji Srbije.

Na pitanje da li možemo da preuzmemo NIS od Rusa, ona je odgovorila da nismo ni blizu toga.

Što se tiče cene benzina, ona je rekla da se prilikom određivanja cena benzina, svakog petka zajedno sa naftnim udruženjima i NIS-om pokušava da nađe najodrživija cena u tom trenutku.

„Gledamo koliko su tačno troškovi, trudimo se da bude u interesu građana i države, a ne udruženja naftnih kompanija“, poručila je ministarka.

Ona ne očekuje da će se promenit paket sankcija 1. decembra, čime bi nam bilo onemogućeno da uvozimo rusku naftu.

„Što se nas tiče, i ne mora. Mi smo počeli da se bavimo time od maja, tako da imamo ugovore za nerusku naftu za novembar, decembar i prvi kvartal sledeće godine. Ono što je važno istaći da je, do početka invazije, NIS što je moguće više kupovao nerusku naftu, a kada je počeo napad Rusije na Ukrajinu, nabavljao je rusku naftu jer je bila mnogo jeftinija i ostvarivao ogromne profite“, kaže Mihajlovićeva.

Ona zaključuje da će rezultat nemogućnosti uvoza ruske nafte biti smanjenje ekstraprofita NIS-a, a ne poskupljenje cena benzina.

Ministarka navodi da Srbija planira ulaganje od 12 milijardi evra u energetiku, a od toga i u dva naftovoda, jer, kako kaže, moramo strateški da razmišljamo za budućnost.

„Jedan naftovod koji bi išao od Pančeva do Niša, zatim bi jedan krak išao od Niša ka Skoplju, dok od Skoplja ka Solunu već ima naftovod koji se ne koristi. Drugi krak bi išao ka Draču. Drugi naftovod bi išao od Pančeva ka Mađarskoj i dalje što bi Srbiju učinilo tranzitnom zemljom, dok bi u Solunu i Draču mogla da koristi svaku vrstu nafte. Te investicije bi bile vredne 500 do 700 miliona evra“, zaključila je Mihajlovićeva.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.