Mađarska preuzima ruske energetske poslove u regionu? 

NIS sankcije emirati

Šef kabineta premijera Mađarske, Gergelj Guljaš, u četvrtak 27. novembra potvrdio je medijima da je tema kupovine dela Naftne industrije Srbije (NIS), koja je pod većinskom kontrolom ruske kompanije Gazprom Njeft, razmatrana i da su pregovori o tome u toku.

Guljaš je izjavio da je reč o „normalnoj tržišnoj operaciji“, ali da su pregovori još u ranoj fazi i da je potreban „tih“ proces.

Mađarska naftna i gasna kompanija MOL se pominje kao potencijalni kupac ruskog udela u NIS-u, a u medijima su se pojavile i spekulacije da je to bila i jedna od tema tokom sastanka Mađarskog premijera Viktora Orbana i predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina u Moskvi u petak 28. novembra.

Mađarski analitičar Deak Daniel tvrdi da je tokom nedavnih razgovora u Moskvi između premijera Viktora Orbána i predsednika Vladimira Putina otvorena tema potencijalnog preuzimanja ruskih energetskih poslova u Srbiji, Rumuniji i Bugarskoj od strane Mađarske.

Reč je o kompanijama koje se nalaze pod američkim sankcijama, a čije bi preuzimanje, ukoliko do njega dođe, značajno ojačalo mađarski uticaj u centralnoj i jugoistočnoj Evropi.

Šta je bilo na stolu? Prema navodima analitičara, Orbán i Putin razmatrali su mogućnost da ruske rafinerije, distributivne mreže i drugi energetski kapaciteti u Rumuniji, Bugrskoj i Srbiji pređu pod mađarsku kontrolu.

Implikacije za Srbiju: Takav potez imao bi direktne posledice i za Srbiju, posebno u pogledu energetskog tržišta, snabdevanja i političke ravnoteže, jer bi Mađarska time postala jedan od ključnih aktera u upravljanju regionalnom energijom.

Reakcija u Evropi: Ova informacija izazvala je veliku pažnju u evropskim krugovima, s obzirom na to da bi potencijalni dogovor značio novo raspoređivanje ekonomskog i političkog uticaja na prostoru celog regiona.

Odnosi Beograda i Budimpešte: Vučić i Orbán kao stub regionalne stabilnosti

Potencijalni energetski dogovor Rusije i Mađarske dolazi u trenutku kada su odnosi Srbije i Mađarske na istorijski najvišem nivou.

Pre samo dva dana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa premijerom Orbánom u Subotici, još jednom potvrđujući strateško partnerstvo dveju zemalja.

Najbolji odnosi između Mađara i Srba uspostavljeni su dolaskom Aleksandra Vučića na vlast, koji je zajedno sa pokojnim Ištvanom Pastorom (predsednikom Saveza vojvođanskih Mađara) i Viktorom Orbánom postavio temelj za izvanrednu saradnju i pomirenje.

Republika Mađarska aktivno štiti interese Srba i Srbije u regionu i Evropi, kao i interese Republike Srpske na međunarodnoj sceni.

U kontekstu mogućeg preuzimanja, valja podsetiti da je rukovodstvu Naftne industrije Srbije (NIS), koja je u većinskom vlasništvu ruske kompanije Gazprom Njeft, nedavno dat rok od 50 dana, od strane Srbije, da pronađu mogućeg kupca za deo ili celokupnu kompaniju.

Ovo potencijalno preuzimanje bi dodatno zacementiralo poziciju Mađarske kao vodeće energetske sile u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, sa snažnim uticajem na ključna tržišta, uključujući i Srbiju.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: