Koliko je svemir zapravo velik (FOTO)

Sa razvojem tehnologije astronomi su napokon dobili mogućnost da vide najdalje objekte koje je trenutno moguće videti.

To su davne galaksije koje šalju ka nama svoje svetlo još od početka vremena. Ali morate znati da svetlo ima određenu brzinu. Drugim rečima, gledajući u daljinu, gledamo u prošlost. Sunce vidimo kakvo je bilo pre 8,5 minuta, jer toliko treba svetlosnom zraku da od njega stigne do nas.

Starost univerzuma se procenjuje na oko 13,8 milijardi godina. Ova procena je zasnovana na različitim zapažanjima i merenjima astronoma i kosmologa. To uključuje kosmičko mikrotalasno pozadinsko zračenje, širenje univerzuma i starost najstarijih poznatih objekata u svemiru. Teorija Velikog praska, koja je najšire prihvaćeno objašnjenje za nastanak i evoluciju univerzuma, predlaže da je univerzum počeo kao singularitet, tačka beskonačne gustine i temperature, i da se širi i hladi od svog nastanka.

 

Foto: Printscreen/Instagram/Astronomy_eye

 

Gornju sliku je snimio NASA-in svemirski teleskop Habl, a donju svemirska opservatorija Heršel Evropske svemirske agencije. Heršel je gledao u dubinu svemira infracrvenim talasnim dužinama u deo univerzuma koji se zove Lokmanova rupa. Svaka od tih skoro nevidljivih tačaka je galaksija. Crveni tačke su najudaljenije galaksije.

Ovo je samo još jedan dokaz koliko je svemir zapravo velik i nepoznat.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.