AKRA – Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić ocenio je u Akri da je poseta Gani bila neverovatno sadržajna, i da je uz to, što je potvrdila istorijsko prijateljstvo i podršku teritorijalnom integritetu Srbije, donela sporazume u oblasti sporta i kulture, razgovore o saradnji u namenskoj industriji, ali je i pokazala ogromni potencijali za srpsku privredu.
„Imao sam čast da razgovaram sa predsednikom Gane Džonatanom Mahamom. Potvrdili smo istorijsko prijateljstvo naše dve zemlje i podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije, što je nama posebno važno“, rekao je Đurić u petak novinarima tokom zvanične posete Gani. Istakao je da se Srbija, u zalaganju da bude ravnopravna na evropskom konitnentu, drži onih koji se bore za rast i razvoj svoje zemlje, te da zemlje koje isto razmišljaju i posvećene su međunarodnom pravi i poštovanju Povelje UN, treba da se međusobno pomažu.
Navodeći da se tokom dana sastao i sa predsednikom parlamenta, Đurić je dodao da je u Ministarstvu odbrane Gane imao razgovore o saradnji u oblasti namenske industrije. „Mislim da možemo da uradimo mnogo, zato što zemlje koje isto razmišljaju, zemlje koje su posvećene međunarodnom pravu i Povelji Ujedinjenih nacija, treba da pomažu jedna drugoj, da upravo imaju kapacitet da čuvaju stabilnost u svojim regionima, a Gana je jedan od stubova stabilnosti u regionu Zapadne Afrike i u veoma kompleksnom okruženju daje doprinos očuvanju svetskog mira, čuvajući mir u ovom delu Afrike“, rekao je Đurić.
Ministar je naglasio da je za Srbiju Gana ulazna tačka u ovaj deo Afrike po mnogo čemu. Dodao je da je u petak obišao veliki kongresni centar koji je nekada sagradio Energoprojekt u centru Akre. „Dobili smo molbu da sa našim kompanijama vidimo da razmotre izgradnju novog konferencijskog centra u kojem bi se okupljali predstavnici Afričke Unije“, kazao je šef srpske diplomatije. Naglasio je da je Gana najveći izvoznik zlata u ovom delu sveta, da je prebogata resursima i najveći izvoznik kakaovca. U svemu tome, naveo je, vidi ogroman potencijal za srpsku privredu.
„Ova vrata koja smo sada otvorili značiće niz sastanaka u narednim mesecima koje će naše kompanije i naša druga ministarstva iskoristiti“, kazao je Đurić i dodao da je predsedniku Mahami preneo srdačne pozdrave predsednika Aleksandra Vučića i želje da uspe u reformskim nastojanjima i 24-časovnoj ekonomiji koju uvodi da bi povećao zaposlenost i rast BDP koji je na oko 4,5 odsto.
Prema rečima Đurića, 34 miliona stanovnika Gane, jedne od najuglednijih afričkih zemalja, ulaznica su za kontinent od 1,3 milijarde stanovnika. Dodao je da ne treba objašnjavati kolika je komparativna prednost što je Srbija jedina zemlja iz regiona koja je ovde redovno prisutna, ima svoju ambasadu, a postoji i dalje ogromno poštovanje i prema Titu iz vremena predsednika Kvame Nkrumaha.
„U Akri se Srbin oseća dobro, poštovano, uvaženo. Prepoznati su naši interesi, principi, identitet i kultura. Ovi ljudi znaju kako je to biti gažen, kako je kada drugi pokušavaju da vam kroje kapu i kada to ne dozvoljavate. U našem zalaganju da i mi budemo ravnopravni na našem kontinentu držimo se sa onima koji se bore za rast i razvoj svoje zemlje i svojih ljudi“, naglasio je Đurić. Istakao je da je ponosan što u Akri predstavlja Srbiju i što Srbija ima takve prijatelje kao što je Gana.
Đurić je izjavio da veliki infrastrukturni projekti koje Vlada Gane sprovodi radi zaštite obale od prodora okeana predstavljaju šansu za uključivanje i rad srpskih kompanija i privrede u toj državi. Šef srpske diplomatije je naglasio da se investicioni ciklus u Gani koji je pokrenuo predsednik Mahama meri sa više od 10 milijardi američkih dolara, i ocenio da bi to bila dobra prilika za srpske kompanije da učestvuju u projektima obuhvaćenim tim ciklusom.
„Naši kapaciteti za tako nešto operativno su sada manji, ali to ne znači da ne bi trebalo da naše kompanije i naša ekonomija budu tamo gde je to tradicionalno uvek bilo“, kazao je šef srpske diplomatije.