Crna svadba u Izraelu: Ritual koji se, kao i kod Vlaha, održava na groblju, ali ima sasvim drugu svrhu

Prošle godine je održano jedno crno venčanje kako bi se sprečilo širenje zaraze.

U vreme velikih epidemija koje su pogađale ljudski rod, zajednice su različito reagovale na krizu. Dok su neki tražili medicinsku pomoć, drugi su utehu nalazi u praznoverju. U nekim prethodnim vremenima, ljudi su verovali da su nesreće i epidemije rezultat kletve ili božja kazna, a krivica je uvek padala na žene.

Tokom pandemije kolere, koja je počela 1863. i trajala do 1875. godine, rabin u centralnoj Ukrajini je za pošast optužio Jevrejke koje su nosile krinoline i minđuše. Kao rezultat toga, žene su napadane na ulici.

Još jedan od načina da se spreči epidemija bilo je crno venčanje, ritual koji nikome nije nanosio zlo, a u sebi je nosio i crtu dobročinstva. Mlada i mladoženja su pažljivo birani. Često su bili siročad, beskućnici ili fizički invalidi, koji su imali male šanse da stupe u brak. Svadbe su finansirali imućni članovi zajednice.

Nakon venčanja, zajednica se obavezivala da pomaže bračni par, a zauzvrat su se nadali da će duše pokojnika nagraditi njihove napore i zauzeti se da blokiraju pošast koja ih je snašla. Zbog toga su se venčanja održavala na groblju.

Prvi istorijski izveštaj o crnom venčanju datira iz 1831. godine. Održano je u Rusiji, tokom pandemije kolere. Pisani tragovi postoje i o ceremoniji koja se zbila 1849. godine u poljskom gradu Krakovu. Neki istoričari tvrde da je praksa daleko starija.

Kada su Jevreji iz istočne Evrope emigrirali u Sjedinjene Države, negde na prelazu u 20. vek, poneli su sa sobom ovaj običaj. Tokom razorne epidemije španskog gripa, očajne jevrejske zajednice širom Amerike venčale su desetine mladih parova.

Jedno venčanje se održalo u blizini Kobs Krika u Filadelfiji, oktobra 1918. godine, između Harija Rozenberga i Fani Džejkobs. Događaju je prisustvovalo više od hiljadu ljudi, ali prema zvaničnim podacima, ni Hari ni Fani nisu preživeli špansku groznicu.

Prošle godine, na groblju u izraelskom gradiću Bnei Braku održana je upravo jedna takva ceremonija. Kako je na snazi bila zabrana okupljanja, venčanju koje je obavljeno ispod crnog baldahina prisustvovalo je dvadesetak osoba. Za mladoženju se zna da je siroče, a mladin identitet nije otkriven. Njih dvoje se nikada ranije nisu sreli.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.