Čomić: Svesni smo svih problema Roma, preduzimamo mere

BEOGRAD – Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić izjavila je, povodom Svetskog dana Roma koji se obeležava sutra, da se pripadnici te nacionalne manjine, prema istraživanjima i podacima koje iznose romski predstavnici, tokom života suočavaju sa ograničenim mogućnostima – od obrazovanja, zdravlja, zapošljavanja, stanovanja do životnog standarda.

Čomić je u saopštenju navela da je resorno ministarstvo svesno svih problema koji prate romsku populaciju, ističući da je preduzeto niz mera i aktivnosti u cilju poboljšanja njihovog položaja.

Istakla je da je životni vek romskepopulacije u prenaseljenim podstandarnim naseljima i ograničenom pristupu komunalnim uslugama, gde je održavanje higijene bilo nemoguće održati, pogoršan u epidemiji kovida-19.

Ocenila je da učenje na daljinu najviše pogodilo romsku decu iz škole, zbog nedostatka pristupa internetu ili računaru, navodi se u saopštenju.

Na inicijativu Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, odlukom Vlade formirano je Koordinaciono telo za socijalno uključivanje Roma i Romkinja, kojim predsedava premijerka Ana Brnabić.

Stručna grupa Koordinacionog tela revidirala je Strategiju za socijalno uključivanje Roma i Romkinja do 2030. godine i u toku je izrada Akcionog plana za Strategiju od 2021. do 2024.godine, kojima je predviđeno aktivno uključenje Roma u osmišljavanju i sprovođenju mera u borbi protiv ciganizma, segregacije, diskriminacije stanovanja i kraćeg životnog veka Roma.

U oblasti antidiskriminacije donet je Zakon o izmenama i dopunama zakona o zabrani diskriminacije i njime je u potpunosti izvršeno usklađivanje osnovnog zakona sa pravnim tekovinama EU, kaže se u saopštenju.

U skladu sa obavezama iz Poznanjske deklaracije, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u okviru mere borbe protiv ciganizma, iniciralo je zapošljavanje najmanje 100 visoko obrazovanih Roma u institucijama, u skladu sa obrazovnim profilom na javnim poslovima.

Država je nastavila da pruža dodatnu pomoć romskim studentima i učenicima putem 281 pedagoškog asistenata, dodaje se.

Navodi se i da se u oblasti zdravstva, ključni program zdravstvenih medijatora kontinuirano uspešno sprovodi, dok se ulažu veliki napori u rešavanje problema stanovanja kroz IPA projekte.

Takođe, dodaje se i da je svima omogućen upis u matične knjige rođenih, tako da se slučajevi neupisanih danas registruju kao izuzetak.

Čomić je rekla da su u okviru društvenih dijaloga u organizaciji Ministarstva, predstavnici romskih udruženja ukazali na probleme sa kojima se susreću prilikom zapošljavanja i slučajeve otvorene i prikrivene diskriminacije.

Ona je dodala da je iskazana i potreba za povećanjem broja koordinatora za romska pitanja u jedinicima lokalne samouprave.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.